Олександр Ігорович Рибак – норвезький скрипаль та співак білоруського походження.
Місце народження, освіта
Народився 13 травня 1986 року в Мінську в родині музикантів. Його мати Наталія була піаністкою, а батько Ігор – скрипалем.
З дитинства ріс у середовищі, де поруч були фольклор і класична музика. Потяг до творчості в нього проявився дуже рано – вже з 5 років грав на скрипці та фортепіано, співав і пробував писати власні пісні.
Коли Рибаку було 6 років, його родина переїхала до Норвегії – батька запросили туди на роботу. Згодом він ненадовго, приблизно на пів року, повертався до Мінська і вчився у школі при Білоруській державній академії музики.
Сім’я ж оселилася у норвезькому місті Нессоден поблизу Осло. Там Рибак здобув середню освіту в школі музики, танцю та драматичного мистецтва Videregaende Rud, а пізніше закінчив музичну академію Barratt Due в Осло за класом скрипки. Диплом бакалавра отримав у червні 2012 року.
Також навчався в консерваторії в Осло.
У 2020 році почав навчання в Колумбійському коледжі в Чикаго за програмою Master of Fine Arts.
Кар’єра
Рибак почав виступати ще змалку. Разом із батьком він грав у норвезькому мюзиклі вокаліста “a-ha” Мортена Харкета. Зокрема з мюзиклом побував на гастролях у Європі, Америці та Китаї.
Також виходив на сцену разом із відомими музикантами, зокрема Арве Теллефсен, Ханне Крог, Кнутсен та Людвіген.
2005 – 2010
У 2006-му виграв норвезький конкурс молодих талантів Kjempesjansen – переміг із власною піснею “Foolin'”.
Крім сольних виступів, працював концертмейстером у молодіжному симфонічному оркестрі Ung Symfoni. Сам Рибак також говорив, що має контракти більш ніж із 20 країнами Європи.
Серед своїх головних музичних орієнтирів він називав Моцарта, The Beatles і Стінга.
Також Рибак є лауреатом культурної премії фонду Андерса Яреса.
Скрипаль став по-справжньому відомим у 2009 році після перемоги на “Євробаченні”. 16 травня він виграв конкурс в Москві, Російська Федерація (РФ), набравши рекордні на той момент 387 балів. Це був новий максимум в історії конкурсу – до того найкращим результатом залишалися 292 бали.
Сам співак говорив, що “Fairytale”, яку співав на “Євробаченні” присвятив своїй колишній дівчині Інгрід Берг Мехус.
Після перемоги на “Євробаченні” Рибак ще активніше з’являвся на різних майданчиках і шоу. Вже 29 травня він був у журі конкурсу “Нові голоси Білорусі” в Мінську, а у липні виступив на фестивалі “Слов’янський базар” у Вітебську.
У тому ж 2009-му він виступив і на концерті для лауреатів Нобелівської премії в Осло, де заспівав “Fairytale” у новому аранжуванні разом із симфонічним оркестром. Крім цього, долучився до українського телепроєкту “Фабрика зірок”.
6 вересня Рибак також з’явився в програмі “Минута слави” на російському “Першому каналі”.
Наприкінці 2009 року Рибак поїхав у концертний тур Росією – з 24 по 29 листопада виступив у Ростові-на-Дону, Самарі, Єкатеринбурзі, Москві та Санкт-Петербурзі. Вже 30 листопада вийшов на сцену на Красній площі в Москві, де брав участь у презентації символіки зимової Олімпіади-2014 у Сочі.
2010 – 2015
На початку 2010-го займався новим альбомом, а ще озвучив головного героя в норвезькій версії мультфільму “Як приручити дракона”.
8 березня Рибак дав великий концерт у Таллінні.
У червні того ж року випустив свій другий альбом – “No Boundaries”. Зокрема з’явився й на “Премії Муз-ТВ”, де отримав нагороду в номінації “Прорив року”.
У жовтні 2010-го Рибак виступив у Фінляндії на фестивалі “Русский романс”. Також випустив альбом “Небеса Європи” і кліп на однойменну пісню. Пізніше з’явилася і білоруська версія цього треку, а згодом – окреме відео на неї.
У 2011 році Рибак випустив альбом Visa Vid Vindens Ängar.
У вересні 2013-го дав великий сольний концерт у Вільнюсі – у програмі були його власні пісні та популярна класика.
Того ж року продовжив працювати з музикантами з Румунії та Туреччини, долучився до музичного проєкту норвезького телебачення, займався мюзиклом “Троль”, проводив майстер-класи й виступав зі студентами музичних шкіл у країнах Скандинавії та Сполучених Штатів Америки (США).
Також записав партію скрипки для пісні “Gorka Hrabrost” сербської співачки Марії Шерифович і попрацював у журі конкурсу “Співаючі міста” в Білорусі.
На початку 2014 року Рибак у Норвегії зняв кліп на пісню “Into A Fantasy”, яку записав для мультфільму “Як приручити дракона 2”.
Того ж року в нього вийшли ще 2 нові роботи – у телевізійному ефірі прозвучала танцювальна пісня “What I Long For”, а Соллі-Танген виконав написану ним композицію “I Dine Hender”.
Також Рибак працював і для інших артистів. У Білорусі він долучився до створення пісні “Accent” для гурту Milki, який із нею виступав на нацвідборі до “Євробачення-2015” і в підсумку став 4-м.
Крім цього, того ж 2014 року написав ще одну євробачівську пісню – “Still Here” для мальтійського виконавця Галлеї.
2015 – теп. час
У 2015 році Рибак став учасником російського шоу перевтілень “Один в один!” і дійшов там до фіналу, де посів 2 місце.
У 2018 році він знову поїхав на “Євробачення” від Норвегії – цього разу з власною піснею “That’s How You Write a Song”. З нею Рибак вийшов до фіналу, а сам номер побудував на темі віри в себе та сучасних візуальних ефектах – на сцені він “грав” на віртуальних інструментах. У підсумку посів 15 місце.